Mis on elektroentsefalograafia?


Elektroentsefalograafia (EEG) on aju struktuuride funktsionaalse seisundi diagnostilise uurimise meetod, mis põhineb aju elektrilise aktiivsuse potentsiaalide registreerimisel ja analüüsil.

Millise probleemi see lahendab?

Inimese kesknärvisüsteemi kudesid läbivad närviimpulsid on oma olemuselt elektrilised. Ajurakkude tekitatud elektriliste impulsside pinget mõõdetakse millivoltides, seetõttu saab impulsse fikseerida ainult spetsiaalse eriti tundliku ja suure täpsusega seadme abil. Just selline seade on elektroentsefalograaf. Uuringu ajal fikseerib seade vastavate andurite kasutamise abil aju erinevate osade bioelektrilise aktiivsuse ja registreerib need elektriliste potentsiaalide kõikumiste erinevuse graafilise kujutisena nii rahuolekus kui erinevate väliste ärritajate mõjul. Sellist paljudest kõveratest joontest koosnevat kujutist nimetatakse entsefalogrammiks. 

Uuringu tulemused võimaldavad arstil selgitada välja erinevad ajutegevuses esinevad funktsionaalsed häired, teha kindlaks kõrvalekallete või neuroloogiliste patoloogiate esinemine, diagnoosida haigusi ja jälgida laste närvisüsteemi arengu dünaamikat ja tempot. Korduvad ja regulaarsed uuringud (näiteks iga 6 kuu järel) annavad võimaluse kontrollida toimuva rehabilitatsiooni efektiivsust ja teha õigeaegselt vajalikud muudatused. Elektroentsefalogramm näitab ajukoore ja ajukoore aluste struktuuride funktsionaalset seisundit ning nende koostöö kvaliteeti. 


Näidustused

Elektroentsefalograafia on näidustatud aju funktsionaalse seisundi diagnoosimiseks kolju- ja ajutraumade järgselt, erinevate kesknärvisüsteemi infektsioonide järgselt, epilepsiat põdevatele patsientidele ning lastele, kellel esineb autism, kõne hilinemine, düsartria, alaalia, kogelemine, düsgraafia või düsleksia ning väikelastele, kes on saanud sünnitrauma.


Kuidas uuringut tehakse?

Elektroentsefalograafia on täiesti ohutu, kahjutu ja valutu protseduur, milleks kulub keskmiselt 10-15 minutit. 


Laps ei satu kahjuliku kiirguse mõju alla. Uuringu ajal istub patsient lõdvestunud asendis mugavas tugitoolis, talle pannakse pähe eriline müts, mille külge kinnitatakse andurid. Protseduuri ajal tehakse katse välise ärritajaga (vilkuv valgus) ja hingamiskatse (patsiendil palutakse hingata mõne minuti jooksul teatud viisil).

Diagnostika

Kõik algab diagnostikast. Kui on täpselt teada, mis toimib närvisüsteemis valesti, on rehabilitatsioon kõige efektiivsem.

Meie keskuses võib korraldada lapse neuroloogilise jälgimise ühe päeva jooksul. Selleks kulub 2-3 päeva.

Konsultatsiooni käigus hindab kogenud arst lapse närvisüsteemi seisundit. Vajaliku funktsionaalse diagnostika võib teostada kohe konsultatsiooni ajal.