Balance Master (posturograaf)


Balance Master on eriline seade vestibulaarse aparaadi ja tasakaalu treenimiseks, selle loojaks on Ameerika firma NeuroCom.


Näidustused

Treeningud Balance Master abil on näidustatud aktiivsus- ja tähelepanuhäirega ning muude käitumishäirete ja tähelepanu probleemidega lastele, kõne arengu mahajäämusega lastele, kõne rütmi ja tempo probleemide (kogelemise) korral, samuti alaalia, autismi ja erinevate lugemis- ning kirjutamisprobleemide (düsartria, düsgraafia) korral. Samuti määratakse treeninguid tasakaaluhäirete ja erinevate liikumisprobleemidega lastele ning tserebraalparalüüsi patsientidele.


Millise probleemi see lahendab?

Balance Master programmis kasutatav liigutuste koordinatsiooni ja tasakaalu uurimise meetod loodi NASAs Ameerika astronautide treenimiseks ning hiljem hakati seda kasutama meditsiinis.   

Posturograafi abil saab mitte üksnes avastada vestibulaarse aparaadi probleeme, vaid hinnata kaudselt ka perifeerse närvisüsteemi funktsiooni ja väikeaju ning sellega seotud aju osade tööd.

Kõige olulisem on, et probleemi avastamisel võimaldab süsteem luua korrigeerimisprogrammi, mis treenib kahjustatud funktsiooni või kaasab täiendavaid kompensatsioonimehhanisme parima ravitulemuse saavutamiseks.

Väikeaju on inimese organismis väga oluline struktuur. See ei vastuta mitte üksnes keha asendi eest ruumis vaid ka erinevate lihaste töö eest. Ükskõik kui lihtsa liigutuse tegemisel saab väikeaju mikrosekundi jooksul miljoneid närviimpulsse keha erinevates osades olevatelt retseptoritelt, töötleb neid ja saadab vastuseks signaalid, mille tõttu toimub ühtede lihaste pingutamine ja teiste lihaste lõdvestamine. 

Lisaks sellele reguleerib väikeaju kõne koordinatsiooni ja moodustamise eest vastutava lihaskonna tööd ning avaldab olulist mõju mõtlemisele. Kui väikeaju töötab valesti, kuluvad praktiliselt kõik selle ressursid liigutuste aktiivsuse säilitamisele, mille tulemusena kannatavad kõne tajumise ja moodustamise funktsioonid ning keeruliste mõtlemisprotsesside jaoks ei jätku organismil lihtsalt võimalusi. 

Just selle tõttu võimaldab väikeaju stimuleerimine ja regulaarne treening „õpetada“ ajule põhilisi liigutusi, vabastades ressursse kõne ja tähelepanu arenguks ning koolist saadava info paremaks omandamiseks. 

Kuidas treeningud toimuvad?

Treeningud posturograafi abil toimuvad põneva ja huvipakkuva mängu vormis.

Enne teraapia alustamist toimub vestibulaarse aparaadi töö testimine ning saadud tulemuste põhjal koostatakse individuaalne harjutusprogramm. Treeningu ajal seisab laps spetsiaalsel platvormil, mis reageerib tema liigustustele ja raskuskeskme muutumisele väga tundlikult. Seade on varustatud monitoriga, milles näidatakse erinevaid ülesandeid ja tagasiside kanalite kaudu saadud infot. Ülesannete täitmisel vallanduvad laste organismis õnnehormoonid, mis parandab oluliselt meeldejätmise ja õppimise protsessi.

Treeningutele võib tulla alates 6-7. eluaastast, tsükkel koosneb 12-15 treeningust, mis toimuvad iga päev.

Väikeaju stimuleerimise programm posturograafia abil (vestibulaarsed harjutused) - 1 treening 30 min.
Treeningute tulemusena stabiliseerub patsientide psühhoemotsionaalne seisund ja lisaks tähelepanu paranemisele ja hüperaktiivsuse vähenemisele muutub laps füüsiliselt tugevamaks, paranevad tema rüht, kõne ja liigutuste koordinatsioon.